368 Görününtülenme
satranç

SATRANÇ: BİR OYUNDAN DAHA FAZLASI

Oyun, bulmaca, strateji, zekâ… Savaş, çarpışma, mücadele, kuşatma…  Tüm bu tanımlar satranç gibi keskin bir platform için yetersiz tanımlar olabilir. Satranç, bin yıllardır oynanan belki de en popüler masa oyunudur. Bu ünü onu dünyaca meşhur hale getirmiş ve kendisinde ustalaşan üstatlar yetiştirmiştir.

Satranç, strateji oyunlarının temeli hatta bireylerin birbiri ile yaptıkları bir zihin müsabakasıdır. Sınırsız hamlelerin, yüzlerce çeşit farklı kombinasyonun oluşabileceği bu oyun sonsuzluğuna ters olarak santimlerle sınırlı bir alanda oynanır. Bir spor dalı sayılan satranç belki de zekânın en yoğun kullanıldığı dal olabilir. İleri görüşlülük, stratejik düşünme gücü ve farklı açılardan bakma yetisi gibi pek çok faydası olan satranç bir oyundan çok daha fazlasıdır!

Hayal gücünüzle fethedeceğiniz kalelere, atlarınızı sürerek, vezirlerinizi yollayarak, gerekirse savunma yaparak, şahınızı korumak için asker feda ederek ve kazanmak için risklere girmekten çekinmeden, fillerle, piyonlarla ilerleyerek mücadele edeceğiniz, neredeyse sonsuz bir savaş alanıdır satranç…

Tüm faydaları ile herkesin oynaması, oynatması gereken, oyunların şahıdır satranç!

Üzerinde ustalaşmadan atılıp tutulmaması gereken bir oyundur çünkü zihinlerin savaşında hiçbir şey belli olmaz… Şah Mat!

 

 

İlgili Metinler

Bizi Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?

Bir Cevap Yazın