88 Görününtülenme

Amatör ve Profesyonel Fotoğrafçılar İçin Altın Değerinde 5 İpucu

1) Kendinizi Bir Profesyonel Olarak Görün

Öncelikle fotoğraf yerine resim diyerek insanların üzerinde kötü itibar bırakmayın. Kendinize güvenin ve çekim esnasında her şeyin elinizde olduğunu modelinize hissettirin. Sonrasında kendinize olan güveninizi tüm karelerinizde göreceğinize emin olabilirsiniz.

 

amatuer vs professional photographers ile ilgili görsel sonucu

 

2) Yeni Başlayanlara

Yeni başlayanlar için çok ufak bir tüyo, fotoğraf çekmekten vazgeçmeyin! Başlarda otomatik mod ile çekimler yaparak başlayın, sonrasında manuel çekimler ile enstanteneyi, diyaframı, ışık ayarlarını, “iso”yu ve bunların fotoğraflarınız üzerindeki etkilerini inceleyin. Unutmayın, fotoğrafçılık teknik kavramlar ile bizi yoran bir iş yada hobi değil, çok daha fazlası… Eğlenmek için fotoğraflar çekin!

 

new photography ile ilgili görsel sonucu

 

3) Kopya Çekin

Bu işi gerçekten hakkını vererek yapan insanları ya da tarzını kendinize yakın hissettiğiniz fotoğrafçıların fotoğraflarını inceleyin. Onların kadrajları, konuları ve detaylarına bakın. Fotoğraflara sadece bir fotoğraf olarak bakmayın. Fotoğrafların nasıl çekildiğini düşünün. Bir şaheserin arkasında ne detaylar olduğunu fark edin.

 

kuş fotoğrafçılığı ile ilgili görsel sonucu

 

4) Bıkmadan Usanmadan Çekin         

Ne olursa olsun makinenizi bir kenara atıp vazgeçmeyin. Mükemmel fotoğraf diyebileceğimiz bir kareye kaçıncı fotoğrafımızda ulaşabileceğimizi bilemeyiz.

Örnek vermemiz  gerekirse; çocukluğundan beri yalı çapkını kuşlarının denize dalarak balık tutması anını gözlemleyen İskoçyalı fotoğrafçı Alan McFadyen, en özel kareyi 6 yılın sonunda 720 bininci denemesinde çekti.

 

yalı çapkını ile ilgili görsel sonucu

 

5) Klişe Çekimlerden Uzak Durun

Sıradan olanı değil, sıradışı olanı arayın. Bunun en büyük sorumlusu her ne kadar instagram ve sosyal platformlar olsa da, siz siz olun herkesin çektiğini çekmeye çalışmayın. Kimsenin çekmediklerine odaklanın.

 

esquivaba balas por ti pero fuiste tu quien me disparo ile ilgili görsel sonucu

Bir Cevap Yazın